A HDR ma már a legtöbb új telefon fényképezőgépének szerves része. Mire jó ez a funkció, és mikor és hogyan érdemes azt használni?
HDR a telefonon – hogyan használd ezt fényképezéskor?
A HDR (nagy dinamikus tartomány) egy technikai megoldás, amellyel a fotók fény-árnyék kiemelését hozhatod egyensúlyba, vagyis amellyel elérhető a kép összes elemének egyenletes megvilágítása.
A HDR használatával elfelejthetjük azokat a tengerparti, nyaralós képeket, amelyeken hatalmas, kiégett, vakítóan fehér égboltot vagy pont fordítva, túlnyomóan sok sötét foltot láthatunk, mint például sűrű fás részek fényképezésekor.
Egy HDR felvétel általában három fotóból készül el. Az első egy alulexponált felvétel, a második egy „normál” és a harmadik egy túlexponált, amelyeket ezután a telefon fotóprogramja egyetlen képben egyesít.
Ezek kombinációival általában egyetlen, optimálisan megvilágított fényképet kapunk, olyat, amelyen megfelelő arányokkal, kiegyensúlyozottan van jelen a fény és az árnyék.
Mikor és hogyan érdemes használni a HDR-t az okostelefonon?
A HDR funkciót mozgó elemek nélküli jelenetek fényképezéséhez érdemes használni, főleg olyan témák esetében, amelyeknél nagy lenne a fény-árnyék kontraszt, mint például ég és föld.
Ez a technika jól alkalmazható természeti fotótémák, épületek és tájak fotózására. Ideális erős napsugárzás vagy erős háttérvilágítás korrigálására is (például sötét szobában az ablakból származó erős kontrasztú fény tompítására).
A HDR azonban nem működik jól a forgalmas helyeken
Mozgó autók fényképezése vagy mozgó emberek fotózása esetén nem praktikus a HDR használata fotózáskor, ugyanis a 3 egymásra illesztett kép miatt a végső fotó elmosódottá válhat.
A telefon HDR funkciójának használatához keresd meg a funkciót a kamera beállításaiban, és aktiváld azt a fotó elkészítse előtt