Manapság sokszor halljuk és mi magunk is emlegetjük, hogy lassú a netünk. De mit értünk ezalatt, és mit várunk el a gyors sebességtől? Hogyan teszteljük, és mit kezdjünk a folyamat során kapott információkkal?

Az internet sebességének fontossága

Persze tudjuk, hogy a gyors net az előnyös, nem szeretünk várakozni, és olykor nagyon nehezen alkalmazkodunk a felmerülő problémákhoz. A legjobb hazai szolgáltatók, akárcsak a Datatrans csapata az internet világába is elkalauzolnak minket, és felkészültek a szélessávú kapcsolat biztosítása szempontjából. Vélhetően mindenki megtalálja a csomagok között a számára ideálisat. 

Szóval miért is fontos a gyors net? Magánemberként azért, hogy hamar letöltődjön az a film, egy szempillantás alatt működjön az üzenetváltás. Elengedhetetlen, ha banki utalásokat végzünk, rezsiszámlát egyenlítünk ki kártyával. Igényeljük, hogy a netes vásárlásaink zökkenőmentesen menjenek végbe, és mi tagadás, a motivációnk is elillan, ha bármilyen fennakadást tapasztalunk egy-egy weboldalon. 

Így van ez “nagyban” is, egy ország, egy cég szemüvegén keresztül is hasonlóak az indokok. A gyorsabb internet sebesség növeli a termelékenységet, támogatja a technológiai és innovációs fejlődést. A jobb kapcsolattartás elősegíti a globális együttműködést, a tudásmegosztást és a gazdasági fejlődést. Leegyszerűsítve: aki lemarad, az kimarad. Míg egyes régiók kiemelkednek sebesség terén, mások olyan kihívásokkal küzdenek, amelyek stratégiai megoldásokat igényelnek az esélyegyenlőség megteremtéséért. 

Hogyan értelmezzük a mérés eredményeit?

Először is, ha meg szeretnénk mérni az internetünk sebességét, akkor meg kell látogatnunk egy erre a célra kifejlesztett weboldalt. Ez az adott oldal és a saját eszközünk közötti adatforgalmat méri meg. Amikor elindítjuk a mérést, látványosan kirajzolódik egy görbe, és sorban megjelenik néhány adat. Mit üzennek ezek az eredmények?

A download és az upload talán nem olyan bonyolult, még ha nem is tudunk angolul, annyiszor találkoztunk vele, hogy azonnal megértjük. A letöltés és feltöltés sebességét kapjuk meg, azaz másodpercenként mennyi információt képes áramoltatni az eszközünk. 

A ping a válaszidő, a kapcsolat reakcióidejét mutatja meg. Ez lesz a mérés elindításának pillanatától a vizsgálat tényleges megkezdéséig eltelt idő. A jitter a válaszidő ingadozását fejezi ki. Ez az a helyzet, amikor a válaszidő rendben van, de az adatáramlás valamiért lassúbb vagy akadozó. 

Mit kezdjünk az adatokkal?

Pontosan tisztában kell lennünk azzal, hogy milyen célból számít nekünk a gyors internet. Ha sok a letöltés és feltöltés, akkor hozzá kell rendelnünk a megfelelő sávszélességet, ami csomagváltással jár.

Olyankor is felül kell vizsgálnunk a net szolgáltatásunkat, ha a szokásaink megváltoznak. Például cég esetében ez lehet profilváltás vagy nemzetközi kapcsolatok teremtése, kapcsolattartás és oktatás online térbe helyezése. A lényeg a gördülékeny kommunikáció megteremtése.