A kibertérben az információs vagyon védelme elengedhetetlen, a biztonsági fenyegetések elleni harcban pedig az emberi tényezőt sem szabad figyelmen kívül hagyni. Az oktatás és a tudatosság növelése kulcsfontosságú egy szervezet információbiztonsági védelmében.
A NIS2 irányelv különös hangsúlyt fektet a kiberbiztonsági tudatosság növelésére. A szervezeteknek proaktívan kell cselekednie annak érdekében, hogy mind a technikai, mind pedig az emberi tényezőket figyelembe véve javítsák biztonsági profiljukat. Ami jó esetben magában foglalja az alkalmazottak folyamatos képzését és tájékoztatását is.
A kiberbiztonsági oktatás szerepe
Az emberi hiba kiberbiztonsági incidenseket válthat ki, ezért fontos őket kivédeni és tájékozódni velük kapcsolatban. Az ITSecure által kínált kiberbiztonság képzés épp ezt célozza. A különféle támadásokra adott kattintások, a gyenge jelszó használata, a nem frissített szoftverek mind-mind sebezhetőséget jelentenek.
Ugyancsak kockázatos az illetéktelen hozzáférés, vagyis a nem biztonságos hálózatok vagy alkalmazások használata, és az adatok nem megfelelő csatornán történő továbbítása is. Ez érzékeny információk esetében különösen nagy galibákat okozhat.
Ezek a legelterjedtebb támadási formák
Igen gyakori a phishing, vagyis a hamis e-mailek és weboldalak használata a felhasználói adatok ellopására. A ransomware akkor valósul meg, amikor a támadók a cég adatait tárolják, és csak váltságdíj megfizetése ellenében oldják fel azokat. Sokszor előfordulhat az is, hogy az adatokat az adatátvitel során lopják el.
Az úgynevezett DDoS támadás a vállalat informatikai infrastruktúrája ellen irányuló túlterheléses támadás, míg Malware esetén kártékony szoftverek rendszerbe juttatásáról beszélhetünk.
A kiberbiztonsági oktatás garantáltan megtérül
Most, hogy már tisztában vagyunk vele, milyen sokféle támadás létezik, egyáltalán nem meglepő, mennyire fontos, hogy a dolgozók felismerjék a rájuk leselkedő veszélyeket. A gyakorlatorientált képzés során elsajátíthatják a phishing felismerésének módjait, hiszen fontos, hogy rájöjjenek, ha hamis, de hitelesnek tűnő e-mailekkel, weboldalakkal vagy üzenetekkel találkoznak.
A jelszókezelés során fontos a bonyolult, nehezen feltörhető változatokat alkalmazni, ahogy a biztonságos böngészés, e-mail-kezelés és adatvédelem is. Az oktatás keretében ezenkívül az alkalmazottak azt is megtudhatják, mit tegyenek, ha kiberbiztonsági veszélyt észlelnek.
Ezek a területek a belső munkahelyi kultúra meghatározó elemei, amelyeknek részét képezhetik egy NIS2 irányelv előírásainak is megfelelő kiberbiztonsági stratégiának. Az oktatásba és a tudatosságba befektetett idő és energia hosszú távon ezen a téren megtérül, így érdemes az érintett szervezeteknek megfontolni a képzésen való részvételt.