Az aranyeresség sajnos elég sok embert érint hazánkban, de nem mindenki fordul vele orvoshoz. Sokan az internetről keresnek információkat a betegséggel kapcsolatban, és mindenféle csodaszert kipróbálnak a javulás érdekében.

Holott egyáltalán nem biztos, hogy az adott panaszt éppen egy kenőcs vagy egy ülőfürdő fogja meggyógyítani – olykor jóval összetettebb a dolog. Éppen ezért az első lépés mindig az legyen, hogy felkeresünk egy proktológust.

A Dr. Bánfalvi Aranyér Központ aranyeresség tekintetében bátran ajánlható: tapasztalt szakorvosaik mindig egyénre szabott kezeléseket alkalmaznak. Lássuk, mit mondanak ők a téma kapcsán!

Elsődleges feladat: a diagnosztizálás

Mivel az aranyér lehet külső és belső is, egyáltalán nem mindegy, mivel kezdjük meg a kezelést. Lehet, hogy többet árt majd a kenőcs, mint használ. Fontos, hogy ha megjelennek a panaszok, menjünk el orvoshoz, aki akár vényköteles krémet, kenőcsöt is fel tud majd írni, emellett gyógyszerrel is tudja támogatni a folyamatot.

A legtöbben ugyanis azonnal kenőcsért szaladnak a patikába, ha égő, viszkető érzést tapasztalnak a végbél tájékán. Ám mivel nagyon sokféle kapható ebből a szerből is, nem lesz mindegy, melyiket alkalmazzuk.

Sőt! A proktológusok állítása szerint ez a fajta gyógymód csak külső aranyér esetében lehet hatásos, belső aranyérre jobb a kúp.

Milyen aranyér elleni kenőcsök vannak?

Aki próbált már a gyógyszertárban öngyógyításhoz kenőcsöt kérni aranyér ellen, az nagy valószínűséggel a Mastu nevű szert kapta. Ez viszonylag közismert: nem szteroid gyulladásgátló hatóanyagú. Applikátor is jár hozzá, napi 1-2-szer kell alkalmazni. Nem vényköteles, és elég hatásos, az aranyeres gyulladást pár napon belül csökkenti.

Amit a legtöbben ismernek, az viszont az Aurobin kenőcs – de ezt csak orvos írhatja fel. Hatóanyagai: szteroid, helyi érzéstelenítő, pantenol. Napi 2-3-szori alkalmazása javasolt. Azonban nem szabad csak erre hagyatkozni, mert elkendőzheti ugyan a tüneteket, de az alapbetegség ettől megmarad. Sőt, hosszabb távon a benne lévő szteroid a bőr sorvadásához is vezethet.

Vannak még olyan kenőcsök is, amelyeket csakis proktológus írhat fel, ezek erős szteroidot tartalmaznak. Az adagolásukat minden esetben szigorúan be kell tartani.

Lényeges megjegyeznünk, hogy egy kenőcsöt sem szabad tovább alkalmazni, ha bármilyen túlérzékenység jelenik meg az összetevőkre. Keressünk ilyenkor másféle gyógymódot!

Mivel tehetünk jót magunknak?

Az aranyeres panaszok valóban fájdalmasak, ennek ellenére sokan a csodában – és a recept nélkül kapható kenőcsökben, krémekben – bíznak. Egyeseket a szégyenérzet tart vissza a kivizsgálástól, mások félelemből nem mennek orvoshoz.

Holott a proktológusok tudnak segíteni a bajon: a modern technológiának hála ma már egy aranyérműtét sem tart napokig, a lézeres beavatkozásokat akár ambuláns sebészeten is elvégzik, a felépülési idő sem hosszadalmas.

Ha a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ rendelőjébe jelentkezünk be, nyugodt, kellemes légkörrel találkozunk: az orvosok mindent megtesznek annak érdekében, hogy a kivizsgálás során se érezzük magunkat kínosan.