Ha a függőségekről van szó legelőször mindenkinek az alkohol, drog és a nikotin jut az eszébe. Kevesen gondolnak arra, hogy a telefon is a függőség egyik fajtája. De gondoljunk csak bele jobban és beszéljük át mit is érthetünk függőség alatt.
A függőség szót hétköznapi nyelvben túlzott ragaszkodásnak vagy addikciónak is szoktuk hivni. Ez jelentősen hátrányos helyzetbe sodorhatja nem csak az elszenvedő személyt, de annak környezetét is.
Az számít függőségnek amikor úgy érezzük, hogy nem vagyunk teljes értékű emberek anélkül a foglalkozás nélkül. Van akinek a különböző függőségek egyfajta megküzdési mechanizmusok is. Az által vezetik le a dühöt vagy a stresszt, mert másképp azt hiszik, hogy nem képesek rá.
Elvesztik a józan itélőképességüket és agressziv viselkedést is produkálhatnak azok akiktől megvonják a függőségük tárgyát. Mert ők nem gondolják ezt problémának, vagy esetleges veszélyforrásnak. Pedig a probléma ott kezdődik amikor már egy tevékenységet nem választásként élünk meg, hanem kényszerként.
Időben ismerjük fel a jeleket
A függőség néha észrevétlenül kúszik be az életünkbe és veszi át a hatalmat felettünk. A függők a legtöbb esetben nem ismerik azt fel, hogy ha valami baj van, de a környezetük annál inkább. Jó esetben hamarabb megérkezik a segítség mint az Üdvözlő Bónusz, rosszabb esetben pedig az adott személy elindul az élet lejtőjén.
A függőségek összes típusára megfigyelhetőek a következők jelek mint például a hőhullámok, mentális zavarok, kézremegés, nomini. Gyakoriságukból tudunk következtetni arra, hogy mennyire lehet súlyos az állapot. Fontos, hogy ha észreveszünk több jelét is a szerettünkön figyeljünk oda rá, és ha arra kerül a sor adjuk meg neki a megfelelő lelki támaszt a segítség kéréséhez.
Az első jelek gyakran kivülről ártalmatlannak tűnhetnek, egyre több időt töltünk el az adott dologgal, majd egyre nehezebben tudjuk elengedni. A függőség nem egyenlő a gyengeséggel, ez egy lifestyle amiből ki lehet jönni.
Napjaink fő függősége
A telefonfüggőség napjaink leggyakrabban feltűnő függőség típusa, ami egyszerre érint úgy fiatalt mint időset. Szinte mindenki kezéhez hozzá van ragadva egy egy elektronikai kütyü. Ez a mai modern világ lifestyle jellemzője, sajnos.
Sokaknak a telefon az első dolog amihez hozzáérnek és meglátnak abban a pillanatban ahogy kinyitja a szemét, és ugyan úgy az utolsó is elalvás előtt. Még szerencse, hogy nomini függők nem lehetünk.
A legfontosabb dopamin forrásunká váltak a mobiltelefonok. A lehetőség, hogy csak egy gombnyomásnyira lehetünk a barátainktól vagy családtagjainktól, éljenek bárhol a világban örömmel tölt el bennünket, akárcsak a nomini. A sok értesítés bejövése pedig azt érezteti velünk, hogy fontosak vagyunk és sok mindenkit érdekel a mi hogy létünk.
Telefonfüggőség általános jelei
Mióta a világ és a lifestyle modernizálódott a kutatók elkezdték vizsgálni, hogy hogyan hat az életünkre a telefon túlzott használata. Pár éve pedig sikerült megállapítsanak olyan jelenségeket amikről ezelőtt hallani se hallottak. Ilyen a nomofóbia, ami a telefon elvesztésétől való félelem és a fantomrezgések, amikor kvázi behalucinálhatjuk azt, hogy hívnak vagy éppen értesítést kaptunk.
A pszichológusok a telefonfüggőséget az impulzuskontroll problémákhoz kötik, mint egy fajta kényszer cselekedetet és vágyat a folytonos új információ után.
További jelek közé sorolható az időhiány elvesztése, amikor nem realizáljuk a telefonba bújva eltöltött időt, szorongás és ingerlékenység érzése, hogy ha nem találjuk a telefonunkat, vagy éppen nem tudjuk vagy nem szabad használjuk. Továbbá jelnek számít az is ha akkor is a telefont nézed ha társaságban vagy és emiatt többször is szólitottak már meg.
A telefonfüggőség mellékhatásai
Egy az orvosok által vezetett kutatás kimutatta, hogy több negatív hatása is van a túlzott telefon használatnak. Különösen tinédzser korban okozhat úgy pszichológiai mint fiziológiai problémákat. Ezek lehetnek a szorongás, depresszió, alvás és figyelem zavar, kapcsolati konfliktusok a környezetében élő személyekkel.
De valószínű, hogy az a tény sem idegen senkinek, hogy a balesetek többségét a mobiltelefon okozza. Itt is megmutatkozik az, hogy ki az aki függő és ki az aki kibír úgy egy autó utat, hogy ne érjen a telefonjához. Vezetés közben ajánlott le is halkítani a mobilt, mert akár egy üzenet is könnyen elterelheti a figyelmet az útról és már meg is történt a baj. Ha tényleg nagyon fontos inkább álljunk meg és húzzunk félre addig amíg elintézzük a telefonos dolgokat.
Sajnos a telefonfüggőség már egész kicsi korban elszokott kezdődni, mert sok szülő azzal foglalja le a gyermekét, hogy telefonos játékokat ad a kezébe, ezzel pedig meg is alapozza azt, hogy a gyermek utána nem lesz képes figyelni az órákon, nehezebben fog barátkozni és viselkedésbeli problémákkal is szembe kell majd néznie.
Tedd le most a függőséget
Az első lépés az, hogy belátod magát a problémát és elfogadod, hogy változtatni kell. Hallgasd meg mit tanácsolnak a szeretteid és hagyd, hogy támogassanak ezen a folyamaton. Tűzz ki új célokat, keress új hobbit, és tölts több időt a barátaiddal.
Csökkentsd le a képernyő időt, ezt a legjobban úgy tudod elérni, hogy ha minden alkalmazást ami eddig lefoglalt, azt letörlöd, hogy még véletlenül se ess kísértésbe. És tényleg csak arra használd a telefonod, amire eleve ki lett találva, kapcsolatot tartani a számodra fontos személyekkel.